Zrkadlenie

Blog o mojom životnom štýle

Koniec ASTV alebo správajme sa konečne zodpovedne

Agenta s teplou vodou  /ASTV/ volám každého, kto ponúka nejaké hlúposti na predaj. A tak som si dnes nazvala aj všetkých tých, ktorí sú rozposielačmi “dôležitých” správ. Napríklad aj takej, aká mi prišla práve pred chvíľou a akú som len včera vymazávala zo svojej mailovej schránky. Tentokrát  to bolo o pití teplej vody (preto aj to prirovnanie s agentom), inokedy je to prezentácia fotografií, ktoré sú doplnené rôznymi citátmi, potom zase recepty a stále sa nájde niečo, čo považuje niekto za veľmi dôležité, aby to poslal ďalej.

 

Pracovala som v zamestnaní, kde vám do pracovnej mailovej schránky neprešlo nič, kde bola obrázková príloha. Či to boli fotky z dovolenky, alebo niečo, čo sa šírilo húfne mailami. Vtedy sme si občas aj pofrfľali, ale časom som zistila, že aké rozumné bolo to rozhodnutie, aby maily s rôznymi prílohami nedochádzali k príjemcom. Dúfam, že niekoľkých ľudí to aspoň odučilo, aby každú takú hlúposť, ktorá sa v tej prílohe väčšinou schovávala,  posielali ďalej.  Preto ma na druhej strane rozčuľovalo to, keď som dala niekomu súkromnú adresu a ešte sa u neho ani nestihla zohriať, už mi začali chodiť podobné maily. Niektorí  ľudia sa v práci totiž natoľko nudia, že preposielanie mailov im aspoň ako-tak uberie z ich pracovnej doby. Viem, o čom píšem. Takých ľudí poznám osobne niekoľko. Bohužiaľ. Preto vyzývam zamestnávateľov, zamestnávajte svojich zamestnancov, aby nemali čas na hlúposti.

Ak už máte v práci dlhú chvíľu, čo keby ste radšej napísali niekomu  pár milých slov namiesto toho, aby ste preposlali mail s hoaxom, kde si každý z príjemcov môže pozrieť, koľko bolo ďalších tých, ktorým sa tá správa dostala. Čo je hoax? Aj to som už vysvetľovala desiatkam ľudí, ale niekedy mám pocit, že to, čo im píšem, je akoby hádzanie hrachu na stenu. Dnes už asi každý užívateľ internetu vie, čo je to google, tak nech si každý nevedomý vyhľadá aj to, čo je hoax. Nech si to naštuduje a nech sa podľa toho aj správa.

Za seba chcem povedať len toto: Že sa mi páčia pekné fotografie, to o mne vedia mnohí. Dokážem si nájsť na internete stránky s fotkami aj sama. Nepotrebujem, aby mi ich niekto posielal mailom, spracované do nekvalitných prezentácií. Koľkokrát sa mi stalo, že tú istú som dostala od niekoľkých ľudí naraz. Nikdy, keď som nevedela, čo uvariť, neotvorila som si ani jednu z množstiev príloh s receptami, ktoré mi prišli mailom. Vždy hľadám niečo na internete, takže posielanie receptov je pre mňa zbytočné. Zdravotné rady, akou bola aj tá dnešná o pití teplej vody, sú väčšinou nesprávne a nepravdivé, takže radšej neposielajte žiadne, ako také.  Z toho teda vyplýva toľko, že sa poteším čo len kratučkej správe, s pár slovami, ale neznášam reťazovú poštu. Bohužiaľ, tieto zvyky sa z mailov začali prenášať už aj do blogov.

Ešte jedno upozornenie pre tých, s ktorými som v písomnom kontakte. Prosím vás, neposielajte mi správy, v ktorých nie je od vás ani jedno vaše slovo, je tam len príloha, prípadne link na niečo. V posledných dňoch sa mi stalo už trikrát, že som dostala správu, ktorá sa tvárila, že je od hodnovernej osoby, odosielateľ bol presne rovnaký ako je môj kontakt, ale v správe boli spamy, linky na pornostránky a podobné zloby. Po preverení, či mi dotyčná osoba niečo také poslala, som zistila, že to bol spam. Takže všetkým oznamujem, že vaše maily, ktoré nebudú mať v tele správy žiaden váš osobný text, okamžite vymazávam. K napísaniu článku na túto tému som sa odhodlávala už dlhšie. Doteraz som to riešila vysvetľovaním každému osobitne, ale už ma to prestalo baviť. Našli sa takí, ktorí moje prosby ignorovali a posielali ďalej, takýchto ľudí som bola nútená zablokovať. Boli aj takí, ktorí sa urazili. Ani jedni ani druhí mi ku šťastiu vôbec  nechýbajú, lebo okrem reťazových mailov mi nič iné nikdy neposlali. Keďže môj počítač využívam aj na dôležitejšie veci, akou je mailovanie, verím, že moju výzvu pochopíte.  Budem rada, ak mi napíšete, čo si o tom myslíte vy.

Reklamy

4 responses to “Koniec ASTV alebo správajme sa konečne zodpovedne

  1. Naďa 23. februára 2012 o 12:44

    I já většinou mažu ty přeposílané věci, i když jsou od mých známých, máme na to, Danielo, stejný názor

  2. Daniela 23. februára 2012 o 13:23

    Veľmi málo sa ozvalo tých, čo súhlasia. Je mi jasné, že je to tým, že väčšina je takých, ktorí sú preposielačmi a ich sa to dotklo. Ďakujem za podporu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: