Zrkadlenie

Blog o mojom životnom štýle

Dnes k nám príde jar!

Ešte niekoľko hodín a už je tu. Jar. Dnes o 12,43 hod SEČ nastane okamih jarnej rovnodennosti.

Po dlhej zime, ktorá nám tento rok nadelila bohatú snehovú nádielku, jar už netrpezlivo klope na dvere. Vyzerá to tak, že by sme už konečne mohli odložiť zimné kabáty, čiapky a rukavice. Aj predpoveď počasia pre našu oblasť na tento víkend hlási, že by sme si zase po niekoľkých dňoch chladu mohli užívať slnečné lúče a vyjsť do prírody. Teplé počasie zapríčiní masívne topenie snehu, no na horách sa ešte určite nájde veľa miest, kde sa budú dať pestovať zimné športy, ale tu na dolniakoch už možno čoskoro vytiahneme bicykle.

Prajem vám teplom nadýchaný a oddychom naplnený prvý jarný víkend!

IMGP4402

Reklamy

8 responses to “Dnes k nám príde jar!

 1. Eva 20. marca 2010 o 18:45

  …som myslela,že prvý jarný deň je v nedeľu 21.3. ??

 2. ღ Daniela 20. marca 2010 o 20:27

  Áno, kedysi sme sa v škole učili, že jarná rovnodennosť je 21. marca, ale dávno je známe aj to, že tento jav nepripadá každý rok presne rovnako na tento deň o 00,01 hodine. Na príčine toho je pohyb Zeme okolo svojej osi a aj okolo Slnka. To súvisí s dĺžkou tropického roku voči kalendárnemu a samozrejme s korekciou v podobe prestupného roku. V 21. storočí tak príde k jarnej rovnodennosti dokonca už aj 19.3. Nebudem to tu presne rozpisovať, nie som na to odborník, ale na internete si určite nájdeš dostatok článkov, ktoré sa venujú tomuto javu.

 3. Katarína 20. marca 2010 o 23:01

  🙂 Normálne vedecký výklad… Možno sa aj ja dožijem, že raz jar príde už 18.marca…:-))Mimochodom, to nie jar, ale JA klopem jari netrpezlivo na dvere, aby už otvorila… 🙂 Potrebujem slnečné dni, energiu, impulz, šťavu, teplo, vôňu zeme vo vzduchu, fialky, pučiace stromy, štebot vtákov, lodičky, zdolanie Sitna………………………..

 4. ღ Daniela 21. marca 2010 o 5:27

  No vidíš, také Sitno som ešte nikdy nezdolala a koľko jarí tu už bolo! Katka, pripomenula si mi niečo, na čo som zabudla. Tak aj keď oneskorene, všetko najlepšie!

 5. Fee 21. marca 2010 o 10:26

  Ake je pocasie u vás. Tu je pod mrakom, vyzerá to na dázd. Co znamená vlastne "Sitno"??Pekný pozdrav Reni

 6. Fee 21. marca 2010 o 13:01

  Tvoju E-Mail som dostala. Dakujem za vysvetlenie. 🙂

 7. Katarína 22. marca 2010 o 9:09

  Sitno je vrchol Štiavnického pohoria ( 1000 m.n.m) ,neďaleko Banskej Štiavnice . Dolu sa nachádza "tajch" Počúvadlo (umelo vytvorené jazero zo zrážok pre potreby baní). Na Sitne je Vysielač a krásny výhľad na Štiavnicu a okolité pohoria, vidno až Nízke Tatry…. A v sitnianskych skalách sú vraj zakliati spiaci Sitnianski rytieri, ktorí sa zobudia práve vtedy, keď ich národ bude najviac potrebovať a vybojujú mu slobodu…. :-))Je to asi 40 km od Levíc a my tam robíme výstup buď na Veľkonočnú nedeľu, alebo na 1. mája… :-)) Testujeme svoju "kondičku" 🙂 A v lete, keď sú horúčavy, chodievame sa tam schladiť…. :-))

 8. Fee 22. marca 2010 o 19:40

  @ Katarina: Dakujem Ti, za Tvoje velmi pekné vysvetlenie. Urcite je tam nádherna príroda, takze by som sa k Vám velmi rada pripojila, ked pojdete na Sitno. Dúfajme, ze sa Sitniansky rytieri neprebudia a nebudú musiet bojovat za Vasu slobodu. ;-)) Prajem Ti pekný zbytok týzdna. :-))

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: