Zrkadlenie

Blog o mojom životnom štýle

V sobotu bude premiéra

 

DSCN9405

Činohra SND pripravuje na sobotu 20. februára premiéru Goldoniho hry Vejár. Občas sa mi naskytne príležitosť, že si môžem ísť pozrieť pripravovanú hru skôr, ako je odpremiérovaná. Aj dnes som bola na generálke, ktorá bola určená novinárom.

Najprv niekoľko informácií o hre, ktoré sa môžete dočítať na webovej stránke SND:

„Klasická komédia, v ktorej zistíte, že aj vejár môže spôsobiť poriadne veľký vietor .. vitálna zápletková komédia Vejár, osnovaná na jednoduchom princípe: lacný vejár postupne mení svojich majiteľov a majiteľky a spôsobuje tak nečakané zmätky, komplikácie, žiarlivosti a „trapasy“. Vďaka tomu získavame prehľad o veľmi pestrej spoločnosti a ešte pestrejších vzájomných vzťahoch, aké dôverne poznáme z vlastnej skúsenosti. Napriek tomu, že hra mala premiéru v Benátkach už v roku 1765, ešte stále spĺňa predstavy Goldoniho, ktorý chcel, ako vravel, „zapôsobiť na ľudské duše, vzbudiť údiv alebo smiech a vyvolať u divákov rozkošné šteklenie“.

Až na pár výnimiek, v hre sú obsadení všetko herci, ktorých vídame denne na telelevíznych obrazovkách prostredníctvom seriálov, ktoré naše súkromné televízie vysielajú. No nech, veď naša krajina je malá, hercov asi až tak veľa nemáme. Ako sa pomaly začal odvíjať príbeh, spomenula som si na inú Goldoniho komédiu, ktorú som videla pred niekoľkými rokmi a z ktorej mi v pamäti utkvela hlavne jačiaca herečka z nedávnej reklamy mobilného operátora, ktorá miluje svojho partnera a jej partner zase miluje ju. (Dnes to už všetko nie je pravda.) To isté sa deje aj tu. Režisér si asi myslel, že je hra málo komediálna, tak viedol hercov k tomu, aby ju urobili ešte komickejšou. Na mňa to pôsobilo dosť lacno, neviem, možno sa to bude iným divákom páčiť. Dúfam len, že nebudú počas prestávok odchádzať domov z divadla, ako som to zažila na poslednej návšteve činohry SND. Počula som, že túto hru už činohra kedysi dávnejšie naštudovala a že s ňou mala úspech. Buď som ja dnes nebola v tej správnej konštelácii, alebo je to nové naštudovanie naozaj tak slabé, alebo som ja veľmi náročný divák. No veď uvidíme, ako dlho sa hra udrží v repertoári. Rozmýšľala som celý čas o tom, čo vlastne táto hra dá divákovi. Okrem pár myšlienok, ktoré sú aktuálne stále, nepovie dnešnému človekovi nič. Myslím si, že je napísaných mnoho súčasných diel, so súčasnými problémami a súčasnými zápletkami, ktoré by som si určite pozrela radšej, ako príbeh s vejárom z 18. storočia. Iritoval ma spôsob hry, pripadalo mi to miestami až infantilné. Herci jačali, pišťali, predviedli krokové a hudobné kreácie, ktoré mi do tohto príbehu vôbec nesedeli.

Možno sa v budúcnosti aj vy dostanete na túto hru. Dúfam, že vy z nej budete mať krajší zážitok, než aký som dnes mala ja.

DSCN9473

Reklamy

3 responses to “V sobotu bude premiéra

  1. Katarína 19. februára 2010 o 17:51

    Všetko je o peniazoch, a preto sa aj režiséri ( aj filmoví), snažia získať záujem a návštevnosť diela známymi tvárami. 😦 Ale ja si stále myslím, že všetci sme nejako ladení, z každého vyžaruje niečo iné. A aj herci sú len ľudia, tak nezahrajú čokoľvek ( nemyslím teraz radiátor, alebo podobné nezmysly). Aj napriek tomu, že sa hovorí, že Dobrý Herec, by mal zvládnuť každú úlohu. Nie je to tak. Vôbec. Citlivý divák to odhalí. ( V mnohých prípadoch aj každý divák) Napríklad, aj keď Ordináciu… nepozerám už dávno, nepáči sa mi vôbec Zdena Studenková v úlohe lekárky Páleníkovej. Podľa mňa to nie je Jej rola. Alebo taký J. Nicolson – má odohraných množstvo rôznych postáv, cez hororové, tragikomické, dobrodružné , ale len v jedinej ma jednoznačne presvedčil, že je to ON. V "Lepšie to už nebude". :-)) Hocikedy, hocikoľkokrát, vždy a hocikde si to rada pozriem zas a znova.Diana získala Krištálové krídlo vlani, za úlohu v "Skrotení zlej ženy". Nevidela som to, ale možno taká úloha jej naozaj sadne. A pokiaľ je divadlo uvrešťané a nasilu vtipné "tieždialógmi" , nezaujme ani mňa. Skôr sa cítim trápne…

  2. ღ Daniela 19. februára 2010 o 19:21

    Ďakujem Katka za komentár. Práve som sa pred chvíľou rozprávala s jednou mojou známou, ktorá bola dnes na verejnej generálke tej istej hry. Pýtala som sa jej, ako sa jej to páčilo. Zistila som, že máme na hru podobné názory.

  3. Eva 19. februára 2010 o 21:26

    ….dnes je jačanie, kričanie a pišťanie v móde….ale len medzi puberťáčkami….. možno si chcú pritiahnuť do divadla mládež?! :o)))))

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: