Zrkadlenie

Blog o mojom životnom štýle

Ein glueckliches Neues Jahr od Viedenskej filharmónie

pripitok Prvý deň roka sa prebudil do krásneho slnečného počasia. Vstávala som až okolo jedenástej a uvažovala som, či ísť niekde von, alebo sadnúť k televízoru a naladiť si novoročný koncert z Viedne.  Nakoniec som dala prednosť televízoru a toto rozhodnutie vôbec neľutujem.

Viedenskí filharmonici pod taktovkou 85-ročného francúzskeho dirigenta Georges Prêtre predviedli nádherné hudobné kúsky. Tohtoročný koncert začínal predohrou k  operete Netopier a okrem skladieb z dynastie Straussovcov zahrali symfonici predohru k Veselým paniam Windsorským od Otto Nicolaia, ďalej  ouvertúru Jaques Offenbacha Rýnske nymfy a Champagne Galop Hansa Christiana Lumbye. Nie nadarmo sa o tomto koncerte hovorí, že je jedným z najvýznamnejších medzinárodných koncertov klasickej hudby. Je známy vďaka televíznemu prenosu až do sedemdesiatich krajín sveta.

Predposlednou skladbou koncertu bol valčík Na krásnom modrom Dunaji od Johanna Straussa ml. K tejto skladbe ponúkla rakúska produkcia koncertu videoklip, v ktorom bol zachytený Dunaj od jeho prameňa až po ústie do Čierneho mora. A sem sa dostala jedna nemalá chybička. To, že Dunaj preteká aj Slovenskom, sa diváci z tohto dokumentu vôbec nedozvedeli. Nechápem, ako sa také čosi mohlo stať. Podľa filmu je po Viedni najbližším dôležitým miestom na toku rieky až Budapešť. Mohutný hrad Devín, ktorý sa vypína na brale priamo nad riekou, ani Bratislavský hrad sa do tohto videodokumentu vôbec nedostali. Nech si každý urobí názor sám. Ja som si ho vytvorila tiež.

Pred poslednou skladbou zaželal dirigent aj s celým orchestrom všetkým Ein glueckliches Neues Jahr. Záver koncertu rozburácal sálu mohutným potleskom. Pričinil sa o to Radetzky Marsch  od Straussa.

Reklamy

2 responses to “Ein glueckliches Neues Jahr od Viedenskej filharmónie

  1. Le fille Ash 27. októbra 2011 o 0:10

    Tak to musel být překrásný koncert! Tolik krásných děl najednou… ach!

  2. Daniela 28. októbra 2011 o 20:14

    To teda bol 🙂 ale nič nebráni ani tebe, aby si ten najbližší novoročný koncert z Viedne videla. Už teraz si daj pripomienku do mobilu, čo máš robiť 1. 1. 2012 v dopoludňajších hodinách. Česká televízia ho bude určite dávať v priamom prenose, ako to urobila už niekoľko posledných rokov. Neviem, ako sa tento článok objavil medzi poslednými. Je starý, iba som hľadala niečo v archíve a pri tej príležitosti som doplnila heslá k článku, preto sa asi ukázal ako nový.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: