Zrkadlenie

Blog o mojom životnom štýle

Ahoj Európa – 10. december 1989

10. decembra 1989 bola nedeľa. Za sebou sme mali už tri týždne nových udalostí. Udalosti, ktoré menili život v strednej Európe. Na tento deň pripadá každý rok aj Svetový deň ľudských práv a práve na tento deň bol zorganizovaný masový pochod Slovákov do Hainburgu a v tento deň sa začal strihať drôtený plot “železnej opony”. Plot, ktorý oddeľoval vtedajšie Československo od krajín západnej Európy.

Pamätám si, že v ten deň veľmi mrzlo, no my sme si nenechali ujsť príležitosť, byť pri tom. Nešli sme na pochod dosrdce_drot Hainburgu, kde sa vybrali desaťtisíce ľudí, ale sme išli na Devín, odkiaľ sme mali dobrý výhľad aj na to, čo sa dialo na druhej strane Dunaja. Uprostred rieky bola ukotvená loď, ktorá spájala oba brehy a z megofónu znel pozdrav Ahoj Európa. Z ostnatého drôtu hraničného plotu sa vytvorilo veľké srdce. 

Otvorili sa hranice a ľudia mohli konečne cestovať na Západ. V ten deň zažívali ľudia veľkú eufóriu. Škoda, že vďaka politike táto eufória z ľudí pribúdajúcimi rokmi asi nadobro vyprchala.

srdce_sita Na pamiatku tohto dňa bola nedávno v Bratislave inštalovaná replika väčšieho ostnatého srdca, ktoré bolo dočasne umiestnené na Hviezdoslavovom námestí. Dnes sa nové srdce Európy vráti znovu na Devín.

foto SITA

 

10. december 1989 z nášho domáceho albumu

 

Reklamy

7 responses to “Ahoj Európa – 10. december 1989

 1. Jana 9. decembra 2009 o 23:51

  A pamätáš sa na výroky vtedajších politikov? Vraj o 10 rokov dobehneme Západ 🙂 Dokonca jeden nemenovaný politik "V.M." povedal, že o 6 rokov budeme ako malé Švajčiarsko :))) Niekoľkým vyvoleným sa to vyplnilo… Ale ľudia verili a stále veria 🙂

 2. Jan 10. decembra 2009 o 18:03

  Janka,aj ty predsa musíš súhlasiť s tým,že tieto výroky boli také nadčasové,že platia(a budú platiť) stále.Či myslíš,že nedobehneme Západ o desať rokov?Že niesme väčší ako malé Švajčiarsko?Asi sa neriadíš hlavným zákonom trhovej ekonomiky upraveným pre postkomunistické štáty-trhni čo môžeš a čo nemôžeš,znič,aby to neurvali iní! 8-))

 3. Jakub 24. augusta 2012 o 18:59

  Kto je autorom čiernobieleho obrazu srdca?

 4. Daniela 24. augusta 2012 o 19:44

  Toto nové srdce je zväčšenou replikou pôvodného diela výtvarníka Daniela Brunovského. Pôvodné bolo menšie a pravdepodobne ho odniesla veľká voda Dunaja.

 5. Daniela 16. novembra 2014 o 20:38

  Reblogged this on FAREBNÝ SVET and commented:

  Už je to presne 25 rokov

 6. Jolana Gonová Deutschová 17. novembra 2014 o 10:23

  Ja som v uvedený deň bola na tej lodi, spieval tam do mikrofonu Karel Kryl, aby ho bolo počuť na oboch stranách Dunaja.

 7. Daniela 17. novembra 2014 o 11:20

  Ja si na Kryla na lodi už vôbec nespomínam, iba na Budaja, ktorý to tam moderoval. Možno sme neboli na tej akcii od začiatku do konca. Bola vtedy poriadna zima. Na Kryla mám spomienku z Námestia SNP.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: