Zrkadlenie

Blog o mojom životnom štýle

Cintorín na hranici

V pohraničnom pásme v mestskej časti Petržalka,  na jeho juhozápadnej strane, leží vojnový cintorín z prvej svetovej vojny. Ešte pred pár rokmi bol totálne zdevastovaný, no dnes je už po rekonštrukcii a v plnej kráse je otvorený pre verejnosť.

Trošku z jeho histórie. Cintorín vznikol počas prvej svetovej vojny v roku 1916 ako doplnok vojenského lazaretu, kde ležali zväčša ťažko ranení vojaci rakúsko-uhorskej monarchie, ale aj iných bojujúcich strán. Na cintoríne je pochovaných v samostatných hroboch 331 vojakov deviatich identifikovaných národností. Najviac – 122 – má spoločnú československú národnosť, okrem nej tu ležia vojaci maďarskej, juhoslovanskej, rumunskej, rakúskej, ruskej, talianskej, poľskej a nemeckej národnosti.

A ešte jedna zaujímavosť. Po prvej svetovej vojne v roku 1918 stála na cintoríne murovaná kaplnka legendárneho generála Cvrček de Milec. Legenda hovorí, že generál sa prechádzal po cintoríne o polnoci, zastavil sa pri každom hrobe padlého vojaka a zasalutoval. V neskoršom období bola kaplnka zbúraná, pozostatky generála si potomkovia jeho rodiny previezli do jeho rodného mesta, no jeho duša vraj v cintoríne zostala. Návštevník, ktorý navštívi cintorín o polnoci, môže generála Cvrčeka di Milec uvidieť.

sviečka Nie je náhoda, že o tomto cintoríne píšem práve v tomto období. Možno by bolo vhodné, keby sme si z príležitosti dnešného sviatku Pamiatky zosnulých spomenuli a zapálili pomyselnú sviečku aj neznámym vojakom z tohto cintorína. Zároveň  si tu chcem aj ja pripomenúť mojich blízkych a známych, ktorí už nie sú medzi nami.

 

 

IMGP0799 IMGP0804   IMGP0807

IMGP0805

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: