Zrkadlenie

Blog o mojom životnom štýle

Cyklovýlet na hrad Hainburg

Niekoľko rokov smerovali moje cyklovychádzky len po dunajskej hrádzi smerom na Čunovo, prípadne ďalej do Vojky k Vojkanskému či Šulianskemu jazeru. V poslednej dobe som sa rozhodla, že treba preskúmať aj opačnú stranu dunajskej hrádze, smerom na rakúske hranice. Tak sme sa teda včera vybrali s kamarátkou a jej známym týmto smerom. Naším cieľom bol hrad v mestečku Hainburg an der Donau.

Hainburg je najvýchodnejšie mesto Rakúska a leží len kúsok od Bratislavy. Po prechode hranice sme sa cyklistickým chodníkom dostali do prvej rakúskej obce – Wolfsthal. Tu sme sa zastavili na čerpacej stanici a dofúkali sme si mäkké gumy našich bicyklov. Po dofúkaní sme sa už na cyklochodník nevrátili, ale ďalej sme pokračovali po ceste. Tento úsek sa mi nezdal vôbec príjemný, pretože nás obiehalo množstvo áut, zväčša s bratislavskými  ešpézetkami. Fúkal nám dosť drsný protivietor a zvýšenú námahu sme museli vynaložiť aj preto, že na jednom úseku je mierne stúpanie. Po chvíli sa nám ukázal v diaľke cieľ nášho výletu, hrad Hainburg.

IMGP1053 So svojimi 2,5 km dlhým mestským múrom, tromi zachovalými  bránami a 15 vežami  z 13. storočia  je toto mestečko jedno z najstarších a najlepšie udržiavaným mestským opevnením v Európe. My sme prešli skoro až na koniec mesta a tu sme po prejdení ….bránou zabočili doľava na cestu, ktorá nás zaviedla až pod zrúcaniny hradu. Bicykle sme si zamkli a odložili kúsok od parkoviska pod hradom. Ďalej sme sa vybrali peši.  Z hradiska je pekný výhľad na celé mestečko a v prípade dobrého počasia až na Bratislavu. Včera nebolo veľmi jasno, takže Bratislavu sme dobre nevideli. Prostredie hradu je veľmi dobre udržiavané, čisté. Stretli sme tu viacerých návštevníkov, ktorí sa prišli pokochať nádherným výhľadom. V jednej z vežičiek je zriadená malá expozícia, kde sa nachádzajú archeologické nálezy z okolia.

Po krátkom oddychu na hrade sme zišli dolu k Dunaju, kde sme posedeli chvíľu v miestnej reštaurácii. Potom sme si pozreli ešte kúsok nábrežia a prišli sme až ku skalám s malými jaskyňami, cez ktoré sa dalo prejsť ďalej. Domov sme išli popri železničnej trati a na konci mestečka sme znovu vyšli na cestu, ktorou sme aj prišli. Cesta domov bola jedna báseň. Vietor fúkal do chrbta a veľký úsek po Wolfsthal sme nemuseli vynaložiť žiadnu námahu, pretože sme išli dole kopcom. Veľmi rýchlo sme boli znovu v Bratislave. Na záver nášho výletu sme si chceli ísť sadnúť na malé občerstvenie. Veľmi milo nás prekvapila akcia pod Starým mostom. Pivná značka Velkopopovický kozel tu mala svoju promo akciu. Chutné pikantné kuracie stehienka a pivo ukončili náš včerajší cyklovýlet.

Reklamy

2 responses to “Cyklovýlet na hrad Hainburg

  1. Eva 13. septembra 2009 o 16:23

    Pekný výletík! Vidno,že ste neboli na Slovenskom hrade!Nebolo by to tam tak upravené a čisté!!!

  2. ღ Daniela 13. septembra 2009 o 17:51

    Škoda je to, že sa nedá riadiť predpoveďami našich meteorológov. Keby sme boli išli dnes, bolo oveľa krajšie počasie a hlavne svietilo slnko. Aj fotky by boli vyzerali ináč.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: