Zrkadlenie

Blog o mojom životnom štýle

Sladká pusa na každý deň, nielen na Deň bozkov!

Kissing Pri príležitosti Dňa objatí som sľúbila, že vám nezabudnem pripomenúť Deň bozkov. Ten deň je zajtra, 6. júla. Kto bol ten, kto takýto deň zaradil do kalendára? Nech to bol ktokoľvek, urobil správnu vec. Veď bozkávanie je jav starý ako sám svet, aj keď sa počas vývoja ľudstva postupne vyvíjal.

Čo je to vlastne bozk? Je to fyzický kontakt s osobou, pomocou neho vyjadrujeme určitú náklonnosť k bozkávanej osobe. Bozkávanie zahŕňa nielen pery, ale celé telo a myseľ, a ak je ten pravý, tak aj dušu. Je to proces, nie akt. Bozkávanie je jeden z najintímnejších a najindividuálnejších prejavov. Niekedy bozk musíme uštedriť aj celkom neznámemu človeku, napríklad pri zoznamovaní, čo nám niekedy nemusí byť vôbec príjemné.

Dodnes sa vedú polemiky o tom, či rozdelenie bozkov na rôzne kategórie, ako priateľský bozk, bozk vášnivý alebo milenecký, čiže francúzsky (ktorý sa do dejín zapísal až neskôr), vzniklo v Ríme alebo Grécku. Ale to nemení nič na tom, že bozk má okrem vzrušenia, aj schopnosť liečiť. Pri bozkávaní sa s niekým, koho skutočne milujeme, telo vylučuje  endorfíny, ktoré spôsobujú ľahkú eufóriu. Lekári preto odporúčajú na bolesť akéhokoľvek druhu terapiu bozkom. Snáď nikomu netreba dokazovať, že pri pusinkovaní sa zrýchli činnosť srdca a tým aj krvný obeh. To je síce pozitívne, ale pri strete dvoch jazykov sa vymení aj množstvo baktérií. Ak z toho máte zimomriavky,  nemusíte, vedci sú totiž presvedčení, že práve tým sa zoceľuje náš imunitný systém. Na základe mnohých výskumov bolo zistené, že ľudia, ktorí svojich partnerov bozkávajú každé ráno, bývajú menej často chorí. Tí, čo často bozkajú svojich milovaných, majú tiež menej autonehôd, zarábajú o 20-30 percent viac a žijú minimálne o päť rokov dlhšie. No neoplatí sa z bozkávania urobiť každodenný rituál?

Spôsob bozku medzi partnermi vraví veľa o vzťahu a citoch, aké váš partner k vám prechováva. Zlý bozk, povrchný bozk, alebo úplná absencia bozkov sú indikátormi problémov vo vzťahu. Slová klamú, bozky nie. Bozk, ako jedinečný prejav priateľstva, lásky a spolupatričnosti,však môže vyvolať aj nekonečné pocity smútku a opustenosti. Hlavne vtedy, ak ho nemáte komu dať a ešte viac, ak ho ani nemáte od koho prijať. A nie je to jav zriedkavý. Je medzi nami dosť opustených ľudí, ktorí túžia po bozku svojich blízkych, ktorí na nich akosi pozabudli, ešte stále je medzi nami dosť jedincov, ktorí sú sami a túžia aspoň po maličkom prejave náklonnosti, aspoň po letmom bozku z ruky. Nešetrite preto  bozkami. Rozdávajte ich vždy a všade, kde si myslíte, že patria.

Vzdušný bozk posielam aj ja všetkým vám. inner_smile

Budem sa tešiť, keď ho dostanem aj ja od vás.

Reklamy

2 responses to “Sladká pusa na každý deň, nielen na Deň bozkov!

  1. Katarína 5. júla 2009 o 23:34

    Posielam ti dnes… ako prvá…jeden priateľský… :-))

  2. ღ Daniela 6. júla 2009 o 4:55

    Ďakujem….ty si kvôli tomu asi ani nespala 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: