Zrkadlenie

Blog o mojom životnom štýle

PRE CYKLISTOV

Nie pokuty, ale chodníky, odkazujú cyklisti

07.05.2009
BRATISLAVA – Polícia včera varovala cyklistov, že už budú na cestách pod prísnejšou kontrolou a za prehrešky zaplatia. Tvrdí, že doteraz bola zhovievavá, keďže im poskytla čas, aby si mohli postupne zabezpečiť nové ochranné prvky. Slovenský cykloklub však s pokutami nesúhlasí. Podľa neho je skôr potrebné budovať cyklistické chodníky a uvedomiť si, že socializmus sa dávno skončil.

"Nastal čas, kedy budeme maximálne vyžadovať dodržiavanie zákona aj u tejto kategórie účastníkov cestnej premávky a naďalej nekompromisne riešiť cestných pirátov," vyhlásil policajný viceprezident Stanislav Jankovič. Za chýbajúce reflexné prvky za zníženej viditeľnosti je podľa nového zákona pokuta 30 eur, jazda bez prilby môže cyklistu stáť 10 eur.

Predseda Slovenského cykloklubu Juraj Hlatký nesúhlasí s pokutami. „Každý by si mal zvážiť investície do svojej bezpečnosti, u áut sa nepokutuje rozdielna výbava. Jazdia autá vybavené modernými brzdovými a stabilizačnými systémami, istým počtom airbagov. Nikto však nezastavuje autá, aby v nich skontroloval, či túto výbavu majú, alebo nie. Nikto ich nepokutuje, ak nemajú airbag alebo ABS. Ak by mnohí mali airbag, možno by dnes žili, ak by mali ABS, možno by zastavili skôr a možno práve tie metre chýbali k tomu, aby neusmrtili cyklistu. Toto sa však nehodnotí,“ povedal.

Treba si však uvedomiť, tvrdí Hlatký, že socializmus sa dávno skončil a Slovensko vstúpilo do EÚ: „Mali by sme smerovať dopredu, ale nie iba vo vyžadovaní plnenia istých pravidiel a ich následného postihu, ale i vytváraním podmienok pre danú aktivitu.“ Dnes je podľa jeho slov každému zákonodarcovi jasné, že diaľnica medzi Bratislavou a Trnavou potrebuje minimálne tretí pruh. „Viete, i cyklisti by potrebovali nie tri pruhy, stačil by im jeden. Keby sme za tých 15 rokov vybudovali 10 tisíc chodníkov takýchto bezpečných trás mimo zón dopravy, nemuseli by sme dnes riešiť odpovede na takéto otázky,“ povedal.

V okolitých krajinách má cyklodoprava podľa Hlatkého značnú oporu a podporu v dopravnej stratégii štátu: „Myslí sa tým uvažovanie s jej existenciou, plánovaním a budovaním. V týchto krajinách je značná sieť špeciálnych cyklochodníkov, cyklopruhov, ako aj cykloturistických trás. Samozrejme, týmto aktivitám sa venuje i finančná podpora na budovanie infraštruktúry.“ Napríklad v Rakúsku majú podľa neho cyklisti k dispozícii takú hustú sieť cyklotrás mimo zón dopravy, že mnohé problémy na Slovensku sú im cudzie a nikdy sa s nimi nestretli. O majetkovom vysporiadaní ciest, cestičiek a chodníkov, ako i pozemkov už ani nehovoriac.

Foto: SITA

Zdroj: Topky.sk

Reklamy

2 responses to “PRE CYKLISTOV

  1. Eva 7. mája 2009 o 21:19

    Na Slovensku je všetko možnééé! Najprv sa nakúpia prilby, potom bicykle a nakoniec zistíme, že nemáme kde jazdiť! Autá sa stali novodobým fenoménom a väčšina ľudí sa bez ních ani nepohne! Našťastie si nájdeme vždy nejaké cestičky bez áut, prilby a reflexné vesty nosíme už oddávna a s pivečkom sa dá chodiť aj vedľa bicykla. Slovák si vždy pomôžeee!

  2. ღ Daniela 8. mája 2009 o 6:57

    Niekedy si pomôžeme, inokedy sa nedá. Aj na ulici, na ktorej bývam ja, boli pred rokmi vyznačené cyklistické trasy. Dokonca boli upravené tak, že sa plynulo dalo prejsť na ostrovček zastávky MHD. Lenže keď sa dnes rozhliadnem okolo seba, okraje ciest sú zastavané parkujúcimi autami a o mieste pre cyklistov už ani nechyrovať. Je veľká škoda, že si ľudia neuvedomujú, že pohyb po vlastných má veľa pozitívov pre zdravie človeka, ale aj pre životné prostredie. Nezáleží na tom, či je to pohyb peši, alebo na bicykli. Asi by nás cyklistov bolo treba viac počuť. Čo keby sme si vzali príklad z tých viedenských, ktorí budú v piatok 20. júna protestovať proti dominantnosti áut v mestách skutočne originálnym spôsobom. Na protest sa vyzlečú. No my by sme až tak ďaleko nemuseli zájsť 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: