Zrkadlenie

Blog o mojom životnom štýle

VALENTÍN trochu inak

 

V uplynulých dňoch priniesli médiá upozornenie o tom, že  sa v emailovej pošte začal šíriť nový vírus, ktorý zneužíva blížiaci sa sviatok Sv. Valentína. Keďže si myslím, že je to informácia, ktorú by malo vedieť čo najviac používateľov internetu, dovolila som si celý článok prevziať z internetovej stránky www.eset.sk

Bratislava, 6.2.2009

Sviatok zamilovaných: Veľa lásky želá e-mailový trójsky kôň Waledac

Win32/Waledac dokáže odoslať informácie na vzdialený počítač.

Aj do počítačov slovenských používateľov sa v posledných dňoch dostávajú infikované e-maily k sviatku zamilovaných.  Sviatok sv. Valentína sa tak ako iné sviatky – Vianoce či Halloween – stáva dobrou príležitosťou tvorcov infiltrácií využiť istú nepozornosť používateľov internetu a do prílohy e-mailu vložiť počítačovú hrozbu.

Tohtoročný valentínsky pozdrav obsahuje prílohu so spustiteľným súborom s názvom ako meandyou.exe alebo you.exe. Správa nabáda používateľa, aby prílohu otvoril a spustil. Práve v prílohe mailu je trojan Win32/Waledac , ktorý je útočníkom ovládateľný na diaľku. Druhou možnosťou je e-mail s odkazom na webstránku s valentínskym motívom. Po kliknutí na obrázok na danej stránke sa trojan stiahne do počítača. 

Čo teda môže Waledac spôsobiť? Jeho úlohou je získať uložené e-mailové adresy, ktoré sa dostanú do vzdialeného počítača útočníka a na ktoré je potom zasielaná nevyžiadaná pošta – spam. 

ESET túto hrozbu deteguje a v súčasnosti zaznamenáva približne 50 jeho variantov. Zatiaľ nejde o masové šírenie ako to bolo v minulosti s červom Storm/Nuwar .

E-maily, vyvolávajúce záujem používateľov v čase sviatku Valentína, netreba otvárať , naopak treba ich jednoducho vymazať a v žiadnom prípade ich nepreposielať ďalej.

Obrázok, obsahujúci infiltráciu Waledac, môže vyzerať napríklad aj takto:

waledac

Reklamy

3 responses to “VALENTÍN trochu inak

  1. Katarína 8. februára 2009 o 12:26

    Díky za upozornenie! No, ja by som teda, tie pekné srdiečka veru pootvárala …Nadšená, zvedavá a tešiaca sa… asi len chvíľu..:((

  2. ღ Daniela 8. februára 2009 o 14:31

    Katka, srdiečku sa každá žena poteší a preto si ho tvorcovia tohto vírusu vybrali. Som rada, že vďaka môjmu upozorneniu budeš opatrnejšia pri otváraní mailov.

  3. Eva 8. februára 2009 o 19:34

    Také krásne srdiečkaaaa Waledačkaaaa. No neotvor ich!!! Ď. za info!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: