Zrkadlenie

Blog o mojom životnom štýle

ZBOHOM KORUNA!

zbohom_koruna_blog

1. januára tohoto roku prišlo aj na Slovensko nové platidlo euro. No s našou slovenskou korunou sme sa ako s platidlom rozišli až dnes, 16. januára. Dodnes  sme mohli nosiť v peňaženkách aj naše slovenské  koruny a platiť s nimi v obchodoch a v ďalších prevádzkach služieb, pretože platil duálny obeh dvoch mien. Ak ste ich neminuli, máte ešte šancu zameniť ich za eurá v komerčných bankách, alebo v Národnej banke Slovenska. Od zajtra  zostáva u nás jedinou platnou menou euro.

Slovenská koruna tu bola 16 rokov. A aký bude jej konečný osud? Korunové mince bude Národná banka Slovenska meniť za eurá až do roku 2013, papierové bankovky bez obmedzenia. Nahromadené papierové koruny banka spáli, mince znehodnotí a kov sa použije na druhotné spracovanie, presne tak, ako svojho času skončili desať- a dvadsaťhalierniky. A bude po všetkom – navždy. Na eurá si pomaly začíname zvykať a zvykneme si tak, ako si zvyklo pred nami 15 krajín.

Reklamy

4 responses to “ZBOHOM KORUNA!

 1. Jana 17. januára 2009 o 1:31

  …na tie centy, hlavne tej najnižšej hodnoty, si asi nezvyknem nikdy 😦

 2. Kati 17. januára 2009 o 9:05

  ….. no asi trošku potrvá,kým si zmapujem čo koľko stojí z tých hlavných životných potrieb,ale potom by už nemal byť problém……veď sme tu mali už haliere, voľakedy žemľa stála 25 halierov, no a dnes stojí 30 centov…..všetko je len zvyk……

 3. Eva 19. januára 2009 o 22:25

  … ja stále počítam v korunkách, aj keď platím €urami…pri platení eurami je aspoň zábava….mnohí ľudia začali aj viac komunikovať a sú trpezlivejšííííí… a jednocentíky nám asi skoro zmiznú z peňaženiek… kiežby!!!

 4. Jan 20. januára 2009 o 10:13

  Obrázek uživatele Jan HudecekObrázek uživatele Jan Hudeceki Jan Hudeceknapsal:…a ako počúvam-sotva sme zaviedli euro, už sa na niektoré mince ponosújú nieľen ludia,ale aj organizácie.ide o jedne a dvojcentovky-vraj je to taká nízka suma,že jej výroba je drahšia ako hodnota,že spôsobujú problémy v automatoch a ktovie kde ešte. teda by sme ích mali zrušiť. a potom čo-sumu zaokrúhliť(smerom hore samozrejme)?ide asi o "myslenie" v korunách-veď sa chystalo na zrušenie päťdesiaťhalierníkov a naraz sa vracajú v podobe 1 a 2 centov.sotva prišla nová mena,nastali problémy- aj čašníci sa ponosujú,že zákazníci si nechávajú vrátiť do posledného centa.ľudia si- aspoň na chvíľu-začali vážiť peňazí.na novú menu si do roka zvykneme ako na slovenské koruny po rozdelení a potom budeme (niektorí)bez problémov nechávať "dýško" aj v trafikách ako predtým.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: