Zrkadlenie

Blog o mojom životnom štýle

Traja králi

Dnes sme mali piaty deň tohto roku, z toho boli dva pracovné a zajtra – 6. januára nás čaká ďalší voľný deň – Sviatok Troch kráľov. Je to jeden z cirkevných sviatkov, ktorý je uznaný za  štátny sviatok ako pamiatku na deň, keď  Boh svetlom hviezdy zjavil svojho syna všetkým národom a príchod Troch mudrcov z Východu do Betlehema, ktorí sa prišli pokloniť malému Ježišovi a priniesli mu dary – zlato, kadidlo a myrhu.

traja_krali Gašpar, Melichar a Baltazar – to sú mená troch mudrcov, či v niektorých historických svedectvách označovaných za kráľov.
Jedného dňa sa zadívali na nebo a uvideli hviezdu, ktorá ich pozvala na cestu, zbalili sa a vyrazili. Len tak. Musel to byť mocný impulz, aby v jednej chvíli všetko nechali tak a od základov zmenili svoj život. Ak by nešli nikam, v dejinách spásy by bolo o jedného kráľa menej. Ale stalo sa tak, ako sa stať malo a dejiny sa odohrali práve tak, ako sa odohrať mali. Vydali sa za hviezdou, aby našli novonarodeného kráľa, ktorý sa stal kráľom nad všetkými kráľmi na zemi.Keby sa totiž nepozerali na hviezdy, nevedeli by, čo majú v nich hľadať a tak by ani nezistili, že dozrel čas a už sa to  stalo; dodnes by sme možno nevedeli, že sa  narodil Mesiáš.

Na tento sviatok chodila procesia od domu k domu: farár, kostolník a traja králi-miništrantidom s hviezdou. Spievali náboženské piesne a príbytky žehnali svätenou vodou a kadidlom. Potom na rám dverí svätenou kriedou napísali K+M+B a príslušný rok . Nápis tam zostal až do ich príchodu v nasledujúci rok.
(Ja som sa na vlastné oči stretla s takýmito nápismi nad dverami v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave.)

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: