Zrkadlenie

Blog o mojom životnom štýle

Vianoce

           Už koncom októbra sa na nás začala rútiť reklama o Vianociach. Obchody   vyzdobili svoj interiér a výklady vianočnou tématikou,  televízia a rozhlas nás presviedčali o najväčších hitoch Vianoc. Zo všetkých strán nás obklopovala vianočná reklama a my sme rozmýšľali, aké darčeky nakúpiť pre našich najbližších. Dva mesiace uleteli a Vianoce sú naozaj predo dvermi. Tešia sa na ne všetci, no najviac deti. Pre ne ešte darčeky problém nerobia, lebo veria, že ich pod stromček nosí Ježiško.

Kľud, odpočinok a darčeky – to sú asi tri hlavné pojmy, ktoré si vybavíme, keď sa povie Vianoce. Ale tie tri dni sviatkov väčšinou predchádza zhon a stres. Preplnené obchodné centrá nie sú výnimkou ani v posledný predvianočný deň, ba i na Štedrý deň. Ešte na poslednú chvíľu chcú príliš zamestnaní ľudia nakúpiť darčeky svojim najbližším. Keď sa zamyslíme nad tým, čo pre nás znamenajú tieto sviatky, asi to ani presne nebudeme vedieť definovať. Veriaci kresťania vedia o čom sú Vianoce, my ostatní sme si zvykli na tento sviatok ako na súčasť nášho života bez toho, aby sme sa nad tým trošku hlbšie zamýšľali. Sviatky majú dlhoročnú tradíciu, no dnes už znamenajú pre väčšinu ľudí niečo iné ako v minulosti.  Postupne sa z týchto sviatkov vytráca to ich pôvodné kúzlo a zo sviatku, pri ktorom sa má zísť celá rodina, obdarovať sa malým darčekom, porozprávať,  sa stávajú sviatkom zhonu a stresu. Určite ich takto nechápu všetci ľudia, no veľká časť obyvateľstva bude so mnou určite súhlasiť.

Keďže sú Vianoce kresťanským sviatkom, mohla by som sa spýtať sama seba, prečo ich ja a moja rodina slávime. Odpoveď je, že je to tradícia, pozostatok z dávnych časov a tradície by sa podľa mňa mali zachovávať. Sú predsa základom každého národa. Preto začíname vianočnú večeru oblátkou s medom, cesnakom a orechmi, pokračujeme výbornou hubovou kapustnicou bez mäsa a vyprážanou rybou so zemiakovým šalátom. Žiadne inovácie vianočného menu mi neboli schválené. Vianoce majú pre nás tiež hodnotu, aj keď nie kresťanskú, ale historickú. Preto ich považujeme za najkrajšie sviatky v roku a budeme ich tradíciu udržiavať aj do budúcnosti.

Reklamy

3 responses to “Vianoce

  1. Eva 23. decembra 2008 o 16:11

    Dnes sa väčšina ľudí uspokojuje plným nákupným košom tzv. potrebných vecí a darčeky kupuje nie pre potešenie blízkych, ale seba! Mnohí si to žiaľ neuvedomujú a strácajú schopnosť niečo dávať. Česť výnimkám!

  2. Katarína 25. decembra 2008 o 3:38

    Aj ja som sa zamýšľala nad tým, ako sme mohli PREŽIŤ v minulosti tieto sviatky, keď obchody boli otvorené len v sobotu dopoludnia a vo sviatok nie a nakupovali sme do košíkov, čo sú do ruky… Síce sme na exotické ovocie vystáli rady, ale prežili sme to. Dnes sa aj ja sama prichytím pri panike : budeme mať všeto, nič nebude chýbať…? Ale veď najdôležitejšie je, aby nechýbal pokoj a radosť! Tak čo šalieme? P.S. Prečo chúďa Ježiško, ktorý sa narodí až o polnoci, musí nosiť darčeky??? :-)))

  3. ღ Daniela 26. decembra 2008 o 7:20

    Dievčatá, hm teda nechcem sa tu vystatovať, ale ja si pamätám aj také časy, že sme ešte na Štedrý deň boli v práci a odtiaľ sme my nervózne ženy leteli domov uvažujúc o tom, ako to všetko do večere zvládneme.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: