Zrkadlenie

Blog o mojom životnom štýle

Lucia – tajomná bytosť

Dnes je trinásteho decembra, v kalendári je tento deň určený Lucii. Je koniec jesene, zakrátko nastane astrologická zima. Toto obdobie je chrakteristické krátkymi dňami, predlžuje sa noc. Len málokedy sa v našich končinách ukáže slnko.  Vsetko okolo nas je sive, ponure a toto môže vyvolávať pocity neistoty, či strachu. Nie je tak iba dnes, bolo to takto odjakživa. Preto vznikali rôzne pranostiky. Výstižne tento deň charakterizuje ľudová pranostika: "Svätá Lucia ukazuje svoju moc, lebo nám dáva najdlhšiu noc." Iné porekadlo zase hovorí, že "svätá Lucia noci upíja". Je potrebné pripomenúť, že pred zavedením gregoriánskeho kalendára v roku 1582 bol 13. december považovaný za najkratší deň v roku.

Kedysi bol deň svätej Lucie jedným z najkrajších predvianočných sviatkov. Možno k tomu prispel fakt, že je jednou z nemnohých historicky doložených mučeníčiek, ktorá zomrela pre svoju vieru. Stalo sa to 13. decembra roku 304. K jej hrobu v Syrakúzach každoročne prúdia tisícky pútnikov s nádejou na vyliečenie očných chorôb. S dôverou sa k nej v tejto záležitosti obracajú najmä preto, lebo podľa legendy si sama vytrhla oči, ktoré prebudili záujem a lásku pohanského záletníka a poslala mu ich na miske na dôkaz pevnosti svojej viery. To však veľmi urazilo a zranilo pyšného mladého muža, ktorý udal Luciu ako kresťanku u miestodržiteľa Diokleciána. Bol to obávaný prenasledovateľ kresťanov, ktorí práve za jeho vlády postúpili mučenícku smrť. Nebolo to ináč ani s krásnou Luciou. No prv, než bola sťatá mečom, udiali sa okolo jej mučenia a potupy mnohé zázraky. Keď ju mal ťahať vozík s volmi po meste na znak pohany, vraj sa ťažné zvieratá nepohli z miesta, keď ju polievali vriacim olejom, ostala nezranená. Azda nie je bez zaujímavosti, že napriek kresťanským legendám sa u nás verilo, že Lucia bola najväčšou bosorkou a 13. decembra sa v noci stretávajú všetky strigy. Preto bol s týmto dňom spojený celý rad magických úkonov.

Za mojich detských rokov chodili po našich dedinách a mestečkách bielo odené ženy – "lucky". Tvár mali zakrytú maskou, alebo pomúčenú, aby ich nik nespoznal, zväčša chodili ticho, len búchali na dvere a bez dovolenia vošli dnu. Husím krídlom omietli steny, štetkou ich obielili a tým symbolicky vyhnali zlo z domov. Báli sa ich najmä malé deti. Aj ja som sa bála dovtedy, kým  ma nevzali Lucie medzi seba.

Reklamy

8 responses to “Lucia – tajomná bytosť

 1. Kati 13. decembra 2008 o 10:47

  no to by bolo naozaj zaujímavé vedieť ako to bolo naozaj s Luciou ,tou historickou samozrejme…. no tie kresťanské chýry o minulosti mi nepripadajú také dôveryhodné……..ale sviatok Lucie bol naozaj zaujímavý,mne sa páčilo ako niektorí cez stolček/čo nemal v sebe ani klinček/ chceli vidieť bosorky……. čo povieš,mohla byť Lucia/čo hovorí aj jej meno /Svetlo/ jednou z kňažiek Svetla,ktorú nakoniec popravili /alebo si mysleli,že ju popravili…../. Veď práve tie tristé roky boli bojom Svetla a Temnoty ,poznania a nevedomosti…….možno Lucia bola práve takou bojovníčkou .

 2. Jan 13. decembra 2008 o 15:51

  je to jeden z pekných zvykov, ktoré pomaly upadajú do zabudnutia. pritom ešte pred desiatimi rokmi chodili "lucky" aj u nás v partizánskom.a zasa trocha pesimismu- udržujú sa už iba v skanzenoch, ludia nemajú pre honbu za peniazmi čas na také "hlúposti"-ešteže my sme to všetko zažili!!!

 3. Jana 13. decembra 2008 o 19:39

  … bola si vymetat kuty aj dnes, ked si v ich spolku? :))

 4. Pája 14. decembra 2008 o 9:28

  Děkuji za tento příspěvek,který jsem si s potěšením přečetla!

 5. ღ Daniela 14. decembra 2008 o 11:05

  Ďakujem za vaše príspevky. Mala by som jednu prosbu. Niektorí z vás mi oznámili, že nevidia moje obrázky k blogom. Buďte takí dobrí a napíšte mi aj vy ostatní, či ich vidíte, alebo nie. Vďaka!

 6. Eva 14. decembra 2008 o 21:24

  Od "Veselej nálady" sa fotky asi nechcú zobraziť???

 7. Eva 21. decembra 2008 o 21:12

  Už sú fotky!!!

 8. ღ Daniela 21. decembra 2008 o 23:28

  Ďakujem za odkazy. Konečne sa mi to podarilo! To som musela niekoľkokrát inštalovať služby windows live, potom zase odinštalovať, aby som konečne našla také verzie, kde mi ponúkalo vložiť fotky do blogu z existujúcich fotoalbumov na mojej stránke. Uffff….

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: