Zrkadlenie

Blog o mojom životnom štýle

Hrad LIKAVA

V týchto dňoch som sa dozvedela, že najromantickejšími zrúcaninami spomedzi slovenských hradov sú zrúcaniny  hradu  LIKAVA. Keďže je to aj posledný hrad, ktorý som so svojím fotoaparátom navštívila, vybrala som zo svojho archívu niekoľko fotografií.

Zrúcaniny Likavského hradu stoja na jednom zo skalnatých štítov Chočských vrchov na pravom brehu Váhu, presnejšie v chotári obce Likavka, teraz časti Ružomberka.

Je to najväčší hrad Liptova, stojí v nadm. Výške 657 m. Strážil cestu z Považia na Oravu, postavili ho v roku 1315, keď Liptov patril do veľkej Zvolenskej župy, ktorú spravovali z Pustého hradu pri Zvolene. Dal ho vybudovať pravdepodobne zvolenský župan magister Donč.

Likava_blog

Hrad bol pomerne skromným sídlom, klenby tu boli iba v pivničných priestoroch, ostatné miestnosti mali drevené stropy, jediným prepychom boli sklenené okná, ktoré vyrobili sklárne v Ľubochnianskej doline v stredoveku patriace k hradu. Začiatkom 18. storočia bol hrad dejiskom bojov stavovských povstaní medzi rákocziovskými a cisárskymi vojskami, ktoré ho v jeseni 1707 dobyli a na rozkaz Františka Rakócziho II. zničili. Odvtedy je v ruinách.

Fotografie vo fotoalbume Hrad Likava

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d bloggers like this: