Zrkadlenie

Blog o mojom životnom štýle

Piatok trinásteho

Smola, alebo šťastie?

Hrôza! Piatok trinásteho. Tak si mnohí povedali dnes ráno. To asi dnešný deň neprejde dobre. Určite sa stane niečo zlé. Rozbije sa obľúbená šálka na kávu, neurobím v škole skúšku, možno si zlomím nohu….Najlepšie by bolo zostať v posteli, natiahnuť paplón cez hlavu a nejsť ani len k telefónu.. Alebo? Všetko sú nezmysly. V piatok 13. sa nestáva o nič viac nehôd ako po iné dni. No aj napriek tomu si tento dátum drží u ľudí povesť nešťastného dňa. Táto povera vznikla tak dávno, že dnes už asi nikto poriadne nevie, na základe čoho vznikla.

Pôvod povier o piatku trinásteho sa spája pravdepodobne iba od stredoveku so skutočnosťou, že práve trinásť ľudí sa zúčastnilo na poslednej večeri s Ježišom Kristom, ktorý bol ukrižovaný na Veľký piatok. Niektorí tiež hovoria, že uväznenie Jaquesa de Molay, veľmajstra Rádu templárov a 60 vysokopostavených rytierov v piatok 13. októbra 1307 francúzskym kráľom Filipom IV. je skutočný dôvod tejto povery. V tento deň chytili, uväznili a potom mučili tisíce templárov. Od tohto dňa sa tento deň začal považovať za diabolský a nešťastný.

Povera s číslom 13 sa rozšírila až natoľko, že niektoré hotely vôbec nečíslujú svoje izby číslom 13, niektoré letecké spoločnosti nemajú vo svojich lietadlách sedadlo s týmto číslom. Veľa ľudí odmieta letieť v tento deň na dovolenku….No na druhej strane sa tomuto dátumu tešia stávkové kancelárie. Mnohí si totiž naopak myslia, že práve tento deň bude tým, kedy sa im podarí vyhrať.

piatok_13

Tak kam ste zaradili dnešný piatok trinásteho vy?

Reklamy

2 responses to “Piatok trinásteho

  1. ღ Daniela 14. júna 2008 o 5:03

    Ja na šťastné a nešťastné čísla a dni príliš neverím, no lotto som veru mohla podať…….

  2. Jana 14. júna 2008 o 11:57

    Ani ja si nemyslím, že piatok 13-teho byva viac smoly ako inokedy. Oveľa horšie veci sa mi stali v iné dni. Je to naozaj iba povera, podľa mňa.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: